Berlinale: Tam, gdzie ryczą niedźwiedzie

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Berlinale%3A+Tam%2C+gdzie+rycz%C4%85+nied%C5%BAwiedzie-49137
Już jutro rozpoczyna się 59. edycja jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie - Festiwalu Filmowego w Berlinie. O statuetkę Złotego Niedźwiedzia powalczy 18 produkcji z całego świata; w tym 'Tatarak' Andrzeja Wajdy. Całą imprezę rozpocznie światowa premiera najnowszego dzieła Toma Tykwera - thrillera "The International".

Tegoroczna sekcja konkursowa to prawdziwy miszmasz, z którego trudno wyłonić faworytów, ale warto pokusić się o kilka typów. Serce oczywiście skłania do kibicowania Wajdzie, ale czy naszemu 82-letniemu, zmęczonemu i przesiąkniętemu filmową tradycją mistrzowi uda się zaskoczyć berlińskie jury? A zmierzyć będzie musiał się z innymi uznanymi reżyserami, którzy w ostatnich latach są w zdecydowanie lepszej formie. Costa-Gavras pojawi się na festiwalu z dramatem oscylującym wokół historii nielegalnych imigrantów w UE ("Eden is West"), Stephen Frears zaprezentuje romans kostiumowy ("Cheri"), a Chen Kaige spróbuje zaskoczyć wystawnym "Forever Enthralled". Na tych trzech tytułach silna konkurencja Wajdy bynajmniej się nie kończy. Do Berlina zawitają także nowe produkcje młodszego pokolenia: "Mammoth" Lukasa Moodyssona, "Ricky" Francois Ozona czy "The Milk of Sorrow" Claudii Llosy. Ciekawie zapowiada się także adaptacja powieści Jamesa Lee Burke'a, "In the Electric Mist" w reżyserii Bertranda Taveniera czy irański "Darbareye Elly" Ashgara Farhadiego. A może uznanie jury zyska któryś z debiutantów? Pośród nich kuszące perspektywy rodzi przede wszystkim "The Messenger", reżyserski debiut scenarzysty Orena Movermana.

Emocji nie będzie brakowało także w pokazach pozakonkursowych. Tutaj główne skrzypce zagrają produkcje amerykańskie, m.in. nominowany do pięciu tegorocznych Oscarów "The Reader" Stephena Daldry'ego; obsadzony gwiazdami dramat "The Private Lives o Pippa Lee" czy dwa filmy o sporym potencjale komercyjnym: biografia słynnego rapera - "Notorious" i kontynuacja "Różowej Pantery" ze Steve'em Martinem. Swoistą przeciwwagą będą dla nich premierowe pokazy "The Dust of Time", drugiej części trylogii Theo Angelopoulosa i "Deutschland '09" - zbioru trzynastu nowelek autorstwa najgorętszych niemieckich twórców (m.in. Akin, Tykwer, Becker). Tegoroczny festiwal w Berlinie to także liczne sekcje poboczne i pokazy specjalne. W "Panoramie" znajdą się zarówno nowe dzieła uznanych reżyserów, jak i oczekiwane debiuty i ciekawe odkrycia, z kolei w dziale "Forum" zobaczymy najnowsze trendy kina eksperymentalnego. Pośród licznych seansów swoistymi ciekawostkami będą z całą pewnością "Human Zoo", debiut reżyserski duńskiej aktorki Rie Rasmussen, czy czterogodzinny melodramat twórcy dzieł tak osobliwych jak "Klub samobójców" i "Ekusute". W retrospektywach nie zabraknie także polskich akcentów: pojawią się kultowe dzieła Zanussiego i Kieślowskiego.

O najgorętszych premierach przeczytacie w naszych codziennych relacjach prosto z Berlina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones